TKKF STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 5
1. FC AZS AWF Katowice - KKP Bydgoszcz
GKS Górnik Łęczna - AZS PSW Biała Podlaska
TKKF Stilon Gorzów Wielkopolski - Czarni Sosnowiec
MKS Olimpia Szczecin - KS GOSiRKi Piaseczno
KKPK Medyk Konin - KS AZS Wrocław
TS Mitech Żywiec - Zagłębie Lubin

Statystyki drużyny

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 19, wczoraj: 64
ogółem: 1 020 783

statystyki szczegółowe

Najnowsza galeria

30.08 KS GOSiRKi Piaseczno- TKKF Stilon
Ładowanie...

O klubie

O Klubie TKKF STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI

Pierwsze próby z piłkarstwem kobiecym w Gorzowie miały miejsce w latach 70-tych. Wówczas to w ramach szeroko pojętej "rekreacji" młode dziewczęta - uczennice szkół przyzakładowych oraz pracownice ZWCh Stilon, wraz z "koleżankami" z ZWS Silwana i PSS Społem, rozgrywały towarzyskie pojedynki. W 1979 r. zwołano nawet "pospolite ruszenie" Gorzowa; reprezentacja miasta rozegrała wówczas spotkanie z ... reprezentacją Szwecji, ulegając przyjezdnym 1:6. Potem o piłce nożnej kobiet na kilka lat w mieście nad Wartą zapomniano.

Ponownie drużynę kobiecej piłki utworzono przy Ognisku ZTKKF Stilon wiosną 1984 r. z inicjatywy Bogdana Jakubczaka. Pierwszy mecz rozegrała ona z zespołem z Eisenhuttenstadt (NRD), 1 maja na stadionie KKS Warta, zwyciężając w obecności aż 3.000 widzów 8:0. W spotkaniu tym zagrały: Grażyna Błaszczyk, Barbara Deńca, Alicja Grabowska, Zenona Jaworska, Renata Kolenda, Barbara Kwiatkowska, Maria Kwiatkowska, Wiesława Patykiewicz, Dorota Siupka, Ewa Waryło i Grażyna Wróbel.

Sukces ten zachęcił dziewczęta do podjęcia treningu i do kolejnych spotkań. Wkrótce akces do drużyny zgłosiły kolejne zawodniczki, m. in. Justyna Baumgart, Eleonora Sikora i Emilia Wnuk. Jeszcze w tym samym roku piłkarki TKKF Stilon uczestniczyły w kilku meczach towarzyskich i w dwóch turniejach międzynarodowych: o "Puchar Gryfa Pomorskiego" w Szczecinie i o "Puchar Rektora" AWF we Wrocławiu. Zakończyły się one porażkami.

Promowano również piłkę nożną kobiet na terenie całego woj. gorzowskiego. TKKF rozegrał w okresie od czerwca do września 1984 r. następujące mecze: w Choszcznie z Telpodem Kraków (1:4), w Witnicy z Rekordem Szczecin (3:4), i w Drezdenku z reprezentacją miasta i gminy (2:2).

W 1985 r. drużyna pod wodzą trenera Jana Suwarego przygotowywała się do pierwszego sezonu piłkarskiego w II lidze. Rozpoczęła go 21 kwietnia 1985 r. meczem z Pumą Zabrze, pokonując rywalki 7:1. Rozgrywki ukończyła na 1. miejscu z dorobkiem 24 punktów w 14 meczach i stosunkiem bramek 73:9. Było to duże osiągnięcie, równoznaczne z awansem do ekstraklasy. Gorzowianki nie miały sobie w lidze równych - świadczą o tym niektóre wyniki spotkań: 13:0 i 9:0 ze Sprintem Toruń, 9:0 z Medykiem Konin, 8:0 z Sokołem Drzonków, czy 7:0 i 7:1 z Pumą Zabrze.

Inauguracyjny mecz w ekstraklasie TKKF Stilon rozegrał 13 kwietnia 1986 r. z Iskrą Szczecin, wygrywając po golu Doroty Siupki 1:0. Pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarki gorzowskie uwieńczyły zdobyciem brązowych medali, a w skład zespołu wchodziły: E. Sikora, Danuta Zatorska, W. Patykiewicz, Halina Kaczmarek, Beata Galant, Zofia Chojnacka, Małgorzata Mierkiewicz, Mirosława Grancewicz, M. Kwiatkowska, Mariola Silwończyk, Izabela Łapisz, Dorota Dłużewska, Anna Dudkiewicz, Iwona Hertlich, Władysława Zagórska, D. Siupka i R. Kolenda.

W następnych latach drużyna była stale w czołówce (1987 - 5 m., 1988 - 4 m., 1989 - 5-6 m.), a w 1990 r. zdobyła już tytuł wicemistrza kraju. W tym czasie do drużyny dołączyły między innymi: Wiesława Wereda, Alicja Drozd, Anna Maceluch, Krystyna Tarajkowska, Małgorzata Kokos, Ewa Kolasińska, Małgorzata Kuryłowicz, Mariola Kacprzak, Małgorzata Miśko, Beata Berger, oraz Renata Pupka.

Z uwagi na udane występy w lidze, czołowe piłkarki Stilonu kwalifikowały się do kadry narodowej. Już w 1988 r. tego zaszczytu dostąpiły: E. Sikora i M. Kwiatkowska, które "zaliczyły" po jednym meczu w reprezentacji, a w kolejnych latach w biało-czerwonej koszulce biegały średnio po 3-4 zawodniczki gorzowskie na sezon.

Na stadionie przy ul. Myśliborskiej, gdzie rozgrywały swoje mecze gorzowianki, odbywało się sporo imprez, np. turnieje międzynarodowe z udziałem zespołów z Portugalii, czy też NRD, czy też (10 czerwca 1990 r.) spotkanie eliminacyjne ME Polska - Szwecja (0:2). W pojedynku tym zagrały m. in. Siupka, Kacprzak, i Maria Kwiatkowska-Tartak.

Ponadto kilkakrotnie hala Stilonu przy ul. Czereśniowej gościła uczestniczki Halowych MP w piłce nożnej kobiet, m. in. w dniach 12-13 lutego 1994 r., kiedy to zwycięstwo odniosły gospodynie imprezy.

W sezonie 1990/91 gorzowianki wywalczyły swój drugi brązowy medal w DMP, a już w kolejnym cyklu rozgrywek nie miały sobie równych, i wywalczyły upragnione "złoto". Najpierw w grupie "eliminacyjnej" zdystansowały AZS AWF Wrocław, Spartę Złotów, Checz Gdynia, Semafor Piła i Medyka Konin, następnie w półfinale playoff pokonały drużynę gliwickich Piastunek (0:2 w Gliwicach, 4:0 w Gorzowie), a w "wielkim finale" - dzięki dwóm bramkom Baumgart i jednym trafieniu Dłużewskiej, nie dały szans utytułowanej ekipie Czarnych Sosnowiec, zwyciężając 3:2. Historyczne mistrzostwo wywalczyły: Małgorzata Płytnik (15 spotkań), Eleonora Sikora (4), Aneta Urbanowicz (1), Beata Berger (7), Dorota Dłużewska (10 - 5 bramek), Izabela Mączyńska (15), Małgorzata Mierkiewicz (15), Małgorzata Miśko (6 - 1), Emilia Wnuk (15 - 7), Izabela Łapisz (15), Barbara Gąsiorowska (14 - 3), Justyna Baumgart (15 - 12), Maria Tartak (4 - 9), Mariola Silwończyk (15 - 15), Monika Buczyńska (11 - 3), Renata Pupka (12), Maria Makowska (11 - 2) i Mariola Kacprzak (11 - 4). Łącznie w drodze do tytułu gorzowianki rozegrały 15 meczów, notując 12 zwycięstw, 2 remisy, i tylko 1 porażkę, przy bilansie bramkowym 62:10.

Sezon 1991/92 był wyjątkowy także z tego powodu, że TKKF Stilon wywalczył tzw. "potrójną koronę", dorzucając do kolekcji również Puchar Polski oraz mistrzostwo Polski w rozgrywkach halowych.

W pierwszej połowie lat 90-tych TKKF Stilon był zdecydowanie pierwszą siłą polskiego piłkarstwa kobiecego, zdobywając trzy razy tytuł mistrza Polski (1992, 1995, 1996) oraz trzy razy tytuł wicemistrzowski (1993, 1994, 1997). Poza tym gorzowianki zwyciężyły pięć razy w halowych mistrzostwach Polski (po raz pierwszy w 1987 r., a potem jeszcze w latach 1990-92 i 1994) i trzykrotnie wywalczyły Puchar Polski.

W sezonie 1994/95 mistrzostwo wywalczyły "ze starej gwardii": Płytnik, Pupka, Sikora, Baumgart, Dłużewska, Makowska, Łapisz, Kacprzak, Mierkiewicz, Wnuk, Silwończyk i Tartak; utalentowane Justyna Białasek i Magdalena Frankowska; a ponadto Mirosława Baziuk, Dorota Mikosza, Magdalena Misterska, Marzena Kosik, Małgorzata Kordecka i Małgorzata Buchowska.

Z kolei trzecie "złoto" - po barażowym pojedynku z Czarnymi Sosnowiec w Lipnie (1:0) - zdobyły: Płytnik, Pupka, Baumgart, Baziuk, Dłużewska, Makowska, Kacprzak, Mierkiewicz, Wnuk, Mikosza, Białasek, Misterska, Kordecka, Silwończyk, Tartak, Frankowska, Buchowska i Krystyna Połomska.

Od 1998 r. rozpoczął się w TKKF Stilon kryzys. Przekształcenia w zakładzie, zakończenie kariery, lub odejście do innych zespołów czołowych zawodniczek (Sikory, Łapisz, Baumgart, Tartak, Pupki, Misterskiej, Mikoszy i Makowskiej), spowodowały konieczność grania niemal samymi juniorkami. Mimo to zespół Stilonu jeszcze przez kilka kolejnych sezonów radził sobie z walką o uniknięcie degradacji.

W 1998 r. gorzowianki zajęły 7. miejsce (w barażach nie miały problemów z pokonaniem Rolnika Biedrzychowice 3:0 i 5:0), w 1999 r. - 5., w 2000 r. - 6., a w 2001 r. stanęły nawet na najniższym stopniu podium. Ten ostatni medal w historii klubu zdobyły pamiętające jeszcze "złote lata" Dłużewska, Połomska, Białasek, Silwończyk, oraz młodzież: Anna Grochowska, Patrycja Lipka, Magdalena Rolak, Ewa Karpienia, Diana Wysoczańska, Anna Serwata, Anna Gocze, Katarzyna Wysoczańska, Natalia Pisula, Edyta Łukaszewicz, Justyna Zając, Agnieszka Kałuzińska, Anna Świątkowska, Katarzyna Łyjak, Agnieszka Świątkowska i Anna Szymankowska.

Kolejne sezony przyniosły lokaty: V, V, VII, VI, i dopiero w cyklu rozgrywek 2005/06, po zajęciu 5. miejsca, i przegranych barażach zawodniczki Stilonu musiały opuścić ekstraklasę. Od tamtej pory grają na zapleczu, zajmując w swojej grupie miejsca II-IV.

Do najlepszych zawodniczek w historii TKKF Stilon należały: Mariola Kacprzak, Małgorzata Mierkiewicz, Eleonora Sikora, Mariola Silwończyk, Dorota Siupka i Maria Tartak, członkinie kadry narodowej Polski. W szerokiej kadrze znajdowały się również: Aneta Urbanowicz, Dorota Dłużewska, Emilia Wnuk, Maria Makowska, Justyna Białasek i Magdalena Frankowska.

Logowanie

Reklama

Kalendarium

19

03-2024

wtorek

20

03-2024

środa

21

03-2024

czwartek

22

03-2024

piątek

23

03-2024

sobota

24

03-2024

niedziela

25

03-2024

pon.

Buttony

Ostatnie spotkanie

KS GOSiRKi PiasecznoTKKF Stilon Gorzów Wielkopolski
KS GOSiRKi Piaseczno 2:4 TKKF Stilon Gorzów Wielkopolski
2014-08-30, 11:00:00
galeria »   relacja »
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 4
KKP Bydgoszcz 0:2 TS Mitech Żywiec
Zagłębie Lubin 0:3 KKPK Medyk Konin
KS AZS Wrocław 3:1 MKS Olimpia Szczecin
KS GOSiRKi Piaseczno 2:4 TKKF Stilon Gorzów Wielkopolski
Czarni Sosnowiec 0:2 GKS Górnik Łęczna
AZS PSW Biała Podlaska 1:0 1. FC AZS AWF Katowice

Zegar

Wyszukiwarka